آغاز سال 1400 شروعی بر قرن جدید تاریخ شمسی می­باشد. این موضوع می تواند تهدیدی برای واحدهای فناوری اطلاعات در کشورمان محسوب شود. از این رو باید قبل از ورود به سال جدید تدارکات و پیش­بینی­های مربوط به مسئله فوق را بررسی و رفع کنیم. قبل از پرداختن به مسئله مورد نظر، این نکته را در نظر داشته باشیم که با ورود به سال 2000 میلادی و شروع قرن 21 این تغییر با نام مستعار Y2K رخ داد که تقریبا تمامی کشورها و سازمان­های جهان با آن دست و پنجه نرم کردند که با برنامه­ریزی به موقع، آسیب­های آن تا حد امکان کاسته شد.

برای مثال :

بخش IT در مراکزی مانند نیروگاه­ها ، با وجود ایراد Y2K مورد تهدید قرار گرفته بودند. نیروگاه­ها برای کنترل ایمنی، از جمله فشار آب یا میزان تابش، به نگهداری روزمره رایانه بستگی داشت. همچنین حمل و نقل به زمان و تاریخ صحیح بستگی دارد. بویژه خطوط هوایی در معرض خطر قرار گرفتند، زیرا کامپیوترهایی که سوابق کلیه پروازهای برنامه­ریزی شده را دارند از این رو تهدید می­شدند. حال بهترین کار ممکن، الگو گرفتن و پیگیر بودن در خصوص رخداد پیش رو می­باشد.

مشکل سال 1400 چیست؟
مشکل پیش رو در سال 1400 یا k1.4 شامل عدم همخوانی و تطابق تاریخ­های دو رقمی (سال) در شروع قرن جدید می­باشد
همانطور که می­دانید برای ثبت تاریخ در تمامی برنامه­ها از 2 نوع فرمت استفاده می­شود:
YYYY/MM/DD:1
YY/MM/DD :2
در فرمت شماره1  تاریخ سال به صورت چهار رقمی ثبت شده (1399/11/6) (2020/5/23) که برای نرم افزارهایی که از این نوع فرمت استفاده می­کنند جای نگرانی وجود ندارد و در این حالت مشکلی برای سیستم­ها به وجود نخواهد آمد.
اما در فرمت شماره 2 که بحث اصلی ما در خصوص آن است، تاریخ سال به صورت دو رقمی ثبت شده (99/11/6) (20/23/5) که برای سازمان­های استفاده کننده از این فرمت، تهدیدی جدی محسوب می شود.

بزرگترین چالش معمولا در نرم افزارهایی رخ می­دهد که زمان زیادی از تولید آن­ها گذشته یا قابلیت بروزرسانی ندارند و یا مشترک با عدم تهیه خدمات پشتیبانی آن را بروز نکرده .

جهت تشریح مشکل فرمت شماره 2 به مثال زیر توجه کنید :

درپایان اسفند ماه سال 1399 تاریخ 30/12/99 نمایش داده می­شود و در پایان آن روز که شروع فروردین ماه سال 1400 و قرن جدید می­باشد تاریخ 01/01/00 نشان داده می­شود. تغییر تاریخ فوق برای سیستم­های کامپیوتری به این معناست که تفاوت یک روزه زمان را به اشتباه 99 سال و یک روز محاسبه می­کند و از این به بعد اختلال 99 ساله در محاسبه تاریخ در سیستم رخ می­دهد.در صورتی که اگر تاریخ با فرمت YYYY/MM/DD بود مشکلی در این خصوص پیش نمی­آمد.

به تمامی سازمان­ها توصیه می­شود جهت جلوگیری از اختلال سال 1400، قبل از شروع قرن جدید شمسی، کلیه نرم­افزارهای موجود از جمله CRM ها نرم­افزارهای انبارداری و فروش یا حسابداری، نرم­افزارهای مدیریت محتوا و فروش آنلاین و هرگونه نرم­افزار و سیستم نرم­افزاری که وابستگی به تاریخ شمسی دارد را از این نظر بررسی نمایند و خدمات پشتیبانی نرم­افزار یا سامانه مورد استفاده را طی تماس با تولید کننده تمدید نمایند.

منبع: www.zomorodhesab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *